Що таке пероральна хіміотерапія?
Пероральна хіміотерапія (пероральні хіміопрепарати) пояснюється як будь-які ліки, що Ви приймаєте всередину (через рот), щоб лікувати Вашу пухлину. Сьогодні, дякуючи прогресу в лікуванні пухлин, існує велика кількість різних типів хіміопрепаратів, які можна вживати в рідкій формі, та також у формі таблеток або капсул. Немає потреби вводити пероральні хіміопрепарати ін’єкційно в Ваш організм, як інші типи хіміопрепаратів. Однак пероральні хіміопрепарати так само сильні, як і ін’єкційні форми, і працюють так само добре.
Деякі хіміопрепарати ніколи не приймаються через рот, оскільки шлунок не в змозі всмоктати їх або тому що вони можуть спричинити пошкодження, якщо приймаються цим шляхом. Фактично, більшість хіміопрепаратів вводяться ін’єкційно через внутрішньовенний доступ в вену людини. Але багато нових форм сьогодні даються в пероральній формі. Хіміопрепарати через рот є легшим шляхом лікувати пухлину. Вони часто можуть прийматися вдома, немає потреби лягати до лікарні для лікування.
Іноді хіміопрепарати даються циклічно. Це зменшує ушкодження здорових клітин та дозволяє лікам вбивати більше пухлинних клітин. Це також дозволяє Вам відпочити між циклами лікування. Ваш лікар вирішує, потребуєте Ви отримувати лікування щодня, щотижня або щомісяця.
Один з ключових шляхів подолання Вами Вашої пухлини – приймати хіміопрепарати, суворо дотримуючись рекомендацій Вашого лікаря.
ЧИ ГОТОВІ ВИ РОЗПОЧАТИ ХІМІОТЕРАПІЮ?
Кілька речей про хіміотерапію, які Ви та Ваш лікар можете обговорити:
- Як називається Ваш хіміопрепарат? Має він інші назви?
- Що Ви можете очікувати від прийому цього препарату? Що Ви можете відчути?
- Чи легко виконувати інструкцію з застосування препарату?
- Як він приймається? Чи можна проковтнути таблетки та утримувати їх всередині?
- Чи можуть вони бути таблетки розтовчені або капсули розкриті?
- Коли їх краще приймати?
- Чи безпечно приймати препарат з іншими ліками, продуктами, вітамінами, травами, харчовими добавками або іншим лікуванням, яке Ви приймаєте?
- Що Ви повинні робити, якщо пропустили прийом?
- Як Ви повинні зберігати препарат до прийому?
- Які він має побічні ефекти? Як Ви повинні відповідати на них, якщо вони у Вас виникнуть?
- Як довго Вам необхідно приймати хіміопрепарат?
- Чи оплатить Ваша страховка Ваш хіміопрепарат?
- Чи маєте Ви друзів або родину, яка може допомогти Вам з лікуванням, якщо виникне необхідність?
- Чи маєте Ви інші проблеми зі здоров’ям, які можуть завадити Вам слідувати інструкціям Вашого лікаря?
- Можуть інші проблеми з Вашим здоров’ям примусити Вас забути прийняти хіміопрепарат?
- Чи буде Ваш лікар або медсестра телефонувати Вам, щоб з’ясувати, як Ви приймаєте хіміопрепарат?
- Як часто Вам необхідно з’являтися до лікаря на прийом?
Перед тим, як розпочати хіміотерапію, обговоріть будь-які побоювання або питання, які у Вас є, з Вашим лікарем. Отримайте відповіді на всі питання про хіміотерапію перед тим, як Ви почнете приймати її.
ЯК Я ПРИЙМАЮ МІЙ ХІМІОПРЕПАРАТ?
У Вас будуть конкретні детальні інструкції як та коли приймати Ваш хіміопрепарат. Дуже важливо виконувати призначення Вашого лікаря, коли Ви приймаєте пероральний хіміопрепарат.
Ми включили календар в кінці цього буклету для Вас та Вашого лікаря або медсестри, використовуйте його, щоб уважно стежити за розкладом Вашої хіміотерапії.
Впевнено говоріть з Вашим лікарем або медсестрою про будь-які проблеми, які у Вас є при прийомі хіміопрепарату. Наприклад, якщо Ви блюєте або Вас нудить, Вас може також знудити при прийомі препарату. Або, якщо у Вас блювота, Ви можете бути не в змозі утримати хіміопрепарат всередині та через це пропустити прийом препарату. Вашому лікареві необхідно знати про будь-які проблеми, щоб він або вона могли внести необхідні зміни в Ваш план лікування.
Прийоми хіміопрепарату направлені на підтримання постійного рівня концентрації препарату в Вашому організмі, необхідного для знищення пухлинних клітин. Якщо Ви не приймаєте його так, як Вам призначено, це може мати негативний вплив на те, як працює препарат, та навіть дозволити пухлині рости. Іноді зміни можуть бути необхідні, однак не робіть ніяких змін самостійно, доки Ваш лікар Вам не призначить, що саме треба змінити. Навіть якщо Ви почуваєтесь краще, Ви можете все ще мати пухлинні клітини в організмі, які повинні бути під контролем хіміотерапії.
ЧИ БУДУ Я МАТИ НЕОБХІДНІСТЬ ВІДВІДУВАТИ МОГО ЛІКАРЯ?
Навіть якщо Ви зможете приймати Вашу пероральну хіміотерапію вдома, Вам буде потрібно відвідувати Вашого лікаря. Він буде спостерігати зміни в пухлині та перевіряти, як Ви дотримуєтесь Вашого плану хіміотерапії. Аналізи крові та інші дослідження будуть виконуватися, щоб побачити, як Ваш організм та пухлина відповідають на хіміотерапію. Якщо Ви пропустили або запізнилися з прийомом хіміопрепарату, чесно скажіть про це. Вашому лікарю необхідно це врахувати, щоб оцінити Вашу відповідь на лікування та вирішити, чи потрібно змінювати дозу або час прийому препарату.
НА ЩО Я МОЖУ ОЧІКУВАТИ ВІД ПЕРОРАЛЬНОЇ ХІМІОТЕРАПІЇ?
Побічні ефекти будь-якого хіміопрепарату змінюються від препарату до препарату та від пацієнта до пацієнта. Ваш лікар може бути не в змозі передбачити, які саме побічні ефекти будуть у Вас. Деякі пероральні хіміопрепарати мають побічні ефекти, дуже схожі на такі внутрішньовенних препаратів. Вони можуть спричинити проблеми зі шлунком (нудота, блювота), збільшення кишкових випорожнень (пронос), втрату волосся, запалення в роті, зміни шкіри, низькі показники клітин крові та інші можливі побічні ефекти. Це відбувається тому, що пероральна хіміотерапія є системним лікуванням, так само як і внутрішньовенні форми препаратів. Препарат проходить крізь весь Ваш організм, щоб вбити клітини пухлини, де б вони не могли бути, але при цьому він може пошкодити здорові, нормальні клітини.
Впевніться, що Ви знаєте, які побічні ефекти шукати, перед тим, як почати хіміотерапію. Також запитайте, чи є такі побічні ефекти, про які Ви повинні негайно повідомити лікаря. Повідомлення Вашого лікаря або медсестри про побічні ефекти щойно вони з’явились допоможе впевнитись, що проблема не стала небезпечною. Якщо це необхідно, Ваш лікар може змінити дозу, яку Ви приймаєте, або призначити Вам інший препарат, щоб полегшити симптоми. Якщо Ви занепокоєні побічними ефектами, а Ви не можете зв’язатися з Вашим лікарем, не приймайте хіміопрепарат, доки не отримаєте подальші поради.
Прийом хіміопрепарату вдома дає Вам свободу впоратися з Вашим повсякденним життям, не непокоячись про часті лікувальні візити. Хоча Ви не можете бачити Вашого лікаря дуже часто, зв’яжіться з ним з будь-яким питанням або побоюванням, які Ви можете мати. Успіх пероральної хіміотерапії залежить частково від Вас – дуже важливо приймати правильну дозу препарату, за розкладом, акуратно, як Вам призначено. Ваш лікар призваний Вам допомогти, він бажає Вам успіху.
Наступні календарні бланки – щоб допомогти Вам уважно стежити за Вашим розкладом пероральної хіміотерапії. Пам’ятайте, що Ваш розклад пероральної хіміотерапії дуже важливий.
Ваш лікар також може використовувати їх, щоб записати день, час та дозу Вашого хіміопрепарату. Таким чином, Ви можете уважно стежити за Вашим розкладом пероральної хіміотерапії, перевіряючи дози, які Ви приймаєте.
Ви можете також використовувати цей календар, записуючи в нього дози, які Ви приймаєте. Ви можете навіть записувати в нього всі побічні ефекти, які у Вас виникали.
Чіткі, легкі для розуміння записи прийому Вашого перорального хіміопрепарату допоможуть Вам обговорити Ваш прогрес з Вашим лікарем. Ми сподіваємось, що цей календар буде корисним.
Місяць__________________________________
Понеділок | Вівторок | Середа | Четвер | П'ятниця | Субота | Неділя |
|
||||||
|
||||||
|
||||||
|